Hoşgeldiniz, Misafir.
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 53


 

AnasayfaAramaSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Sky Star 2 ile Neler Yapılabilir?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MeNTaL
SİTE KURUCUSU
 SİTE KURUCUSU
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 3590
Yaş : 36
Nerden : İSTANBUL
İş/Hobiler : PC PROGRAMCILIĞI,UYDU SİSTEMLERİ
Cinsiyet :
Tuttuğu Takım :
Durumum :
Paylaşım : :
100 / 100100 / 100

Güç: :
100 / 100100 / 100

Tecrübe : :
100 / 100100 / 100

Kayıt tarihi : 14/03/08

MesajKonu: Sky Star 2 ile Neler Yapılabilir?   Paz Mayıs 04, 2008 1:29 pm

Abone birine gönderilen Webcam görüntüleri, JPEG'ler, MP3'ler, programlar kolayca indirilebilir. Ama bu olay "uydudan bedava internet" değil. Çünkü abone olmadığınız sürece talep ettiğiniz size özel birşeyin size uydu üzerinden gönderilmesi söz konusu değil.

SS2 kartı ile şunlar yapılabilir;
1) Tüm Türk ve yabancı, şifreli ve şifresiz digital tv ve radyo yayınlarını bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz (digital uydu alıcısı görevi).
2) MPEG-4 gibi normal digital DVB uydu alıcılarının alamadığı "streaming media" yayınlarını alabilirsiniz.
3) yayınları hard diskinize(HDD)kaydedebilirsiniz. (40GB HDD'de 24 saatlik TV yayını saklanabilir) SkyStar2 kartına DiSEqC sviç kullanarak 4 taneye kadar çanak bağlanabilir.
4) Uydudan internet hizmeti alabilirsiniz.(tek yönlüdür. sadece internetten büyük dosyaları bilgisayarınıza hızlı indirmek(download) için yararlıdır. Normal internet bağlantınıza ilave olarak bir de uydudan bir servis sağlayıcıya abonelik gerektirir.)Çift yönlü için çanak ve gerekli sistem daha değişik. Şu anda sadece tek yönlü uydu internet abonesi olabilirsiniz(sizden gidecek dosya v.s. için yerel abonelik ve internet(modem bağlantısı) gereklidir. Uydudan SS2 kartınızdan yararlanarak hızlı download yapabilmeniz için ayrıca ilave olarak uydudan servis sağlayıcı aboneliği gerekiyor. Bunun için çanağınızın baktığı uyduda bulunan bir internet servis sağlayıcının programını indirip makinenize yüklemeniz ve servis sağlayıcıya kredi kartınızla abone olmanız gerekmektedir. (Tek yönlü için gidiş yönü mevcut internet aboneliğinizle olacağından bu abonelik mevcut aboneliğinize ek olacağından masrafınız artacak, ancak her türlü "download" hızınız çok yükselecektir.) 7derece doğu W3 uydusundaki
http://www.opensky.eutelsat.net/(openSky) için en küçük bir çanak yeterlidir.
5) Eğer ekran kartınız "TVout" özelliğine sahipse uydu yayın görüntülerini bilgisayarınızdan TV'nize de aktarabilirsiniz. Yine de eğer amacınız TV'den izlemek ise görüntü kalitesi bakımından normal bir uydu alıcısı almanızı tavsiye ederiz. Bilgisayardan izlenen görüntü kalitesi mükemmeldir. TV'ye aktarılan kalite ise ekran kartınıza bağlı.
6) Kart ile birlikte verilen CD'lerde her türlü bilgi mevcut. Kartın bilgisayara takılışı çok kolaydır, ancak kısa devre, statik elektrik gibi nedenlerle kartı veya bilgisayarınızı kolayca bozabilrsiniz. Kartın tüm fonksiyonlarından yararlanabilmeniz için gerekli kurulumlar(programlar)ileri derecede bilgisayar bilgisi gerektirir.
Bilgisayarınızda boş bir PCI slotu varsa SS2 kartı sizin bilgisayarınızda da çalışabilir.
(Bilgi için Uydutvhaber sitesine teşekkürler.)
Sky Star2 için, bilgisayarımın konfigürasyonu ne olmalı?
¤Tavsiye edilen donanım:
- Data alımları için min. Pentium III 500Mhz işlemci,
- Tv yayınları için min. Pentium III 700Mhz işlemci,
- 128 Mb. RAM,
- HDD üzerinde 30 Mb. boş alan,
- 2D grafik kartı (3D ve 8 Mb Ram tercih edilir),
- Ses kartı,
- Data istemleri için mevcut internet bağlantısı...

Sky Star2 ,birden fazla çanak desteklermi?
¤SkyStar2; DiSEqC 1.0 & 1.1 desteklemektedir. 4 çanağa kadar bağlantı yapabilirsiniz.
Sky Star2 , uydudan hangi tür yayınları almaktadır?¤ Sky Star2 ile şifreli ve şifresiz tüm yayınlar ile uydudan gelen tüm data yayınlarını alabilirsiniz. Şifreli yayınları bazı yazılımlar ile herhangi bir kart yada modül ve benzeri ek donanıma ihtiyaç gerekmeksizin izleyebilmek mümkündür.
Hangi şifreli yayınları isleyebiliriz ve şifreleri nereden nasıl temin edeceğiz?¤ Bazı programlar bu şifreleri kendi bulup güncelleyebilmekte ancak internet ortamında hazır dosyalarıda bulmak mümkündür.Verdiğimiz cd'de bu sitelerin adresleri ve bilgileri mevcuttur.irdeto1,viaccess1,mediaguard1,nagravisio n,betacrypt,tpscrypt şifreleme sistemi ile yayın yapan kanalları çözebiliriz.
Görüntüsünü aldığımız kanalları kaydetme imkanı varmı?¤ Sky Star2 ile; şifreli yada şifresiz tüm kanallardan MPEG2 formatında (DVD) kayıt yapabilme imkanınız vardır. Eğer başka bir formatta kayıt almak istiyorsanız bu kaydettiğiniz dosyaları diğer yazılımlar sayesinde istediğiniz formatta tekrar kaydedebilirsiniz.
İnternette dijital uydu kartı sayesinde dosya alıp verme işlemleri nasıl yapılacak?¤ Sky Star2 ile internet üzerinden dosya alıp verme mantığı şöyledir.
- Öncelikle bu hizmeti veren bir firmadan (çok yakında sizlere bu hizmetide sunacağız) abonelik almanız gerekmektedir. Bu abonelik esnasında sizden kartınıza ait MAC adresi alınır ve yapmanız gereken bazı ayarlar size bildirilir.
- Mevcut internet bağlantınızı kullanarak internete bağlanır ve sayfalarda dolaşmaya başlarsınız. (Sky2 için abone olduğunuz merkez sizin bu hareketlerinizi izler)
- İnternette gezerken bilgisayarınıza indirmek istediğiniz bir dosyaya tıkladığınızda sizi internette izleyen sistem almak istediğiniz dosyayı kendi alarak uyduya gönderir.
- Uydudan, abone olurklen belirtmiş olduğunuz MAC adresinize teslim edilmek üzere (başka MAC adresleri bu dosyayı alamaz) yayına başlar.

Not: Servisler, dilediğiniz dosyaları indirme hizmetinin dışında ücretsiz bazı hizmetler daha vermektedirler. Bunlardan bazıları şöyle:
- İnternete bağlı olmanıza gerek kalmadan sunulan TV yayınlarını izleme.
- İnternete bağlı olmadan servis tarafından gönderilen, oyun, film, müzik, ekonomi bilgileri vs vs gibi dosyaları alabilme.

E-posta alıp gönderme, Chat, sesli yada görüntülü mesajlaşma nasıl yapacağım?¤ Bu tür işlemlerinizi yine eskiden olduğu gibi yapmaya devam edeceksiniz.
Dijital Uydu Yayınları:
-SkyStar2 ve diğer tüm DVB-S kartlar uydudan gelen sadece dijital nitelikteki MPEG2 formatındaki sinyalleri süzme yeteğine sahiptir, başka bir anlatımla uydudan analog veya normal antenden gelen analog yayınlar SkyStar2 veya başka bir DVB-S kartla kesinlikle izlenemez.

- SkyStar2 kartında herhangi bir kanal kısıtlaması yoktur, farklı uydulardan gelen yüzlerce hatta binlerce kanal bilgisini kanal listesine aktarır veya uydu isimlerinin bulunduğu klasörlere kaydeder. Kullanıcı tek bir mouse hareketi ile listeden seçim yaparak bu kanalı izleyebilir veya dinleyebilir.

Gerekli Ekipman (Çanak Anten ve LNB):
-SkyStar2 DVB-S kartı ile ilgili olarak uydu yayınlarını izleyebilmek için bu kartın dışında Çanak Anten tabir edilen Uydu Anteni, LNB ve son olarak dijital sinyali Dijital TV kartına aktaracak koaksiyal kablo gereklidir. Dijital yayınları izleyebilmek için SkyStar2’nin haricinde başka bir TV kartına ihtiyaç yoktur.

-Anten Çapı, kalitesi, LNB özellikleri ve Kablo kalitesi izlenecek yayın adedini doğrudan etkilemektedir. 90 cm lik kaliteli bir antenle İstanbulda sadece Hotbird uydusundan 1000 civarında yayın alınabilirken. (TV, Radio ve Data) 1,50 cm lik, bir anten ile bu sayı 1300 lere kadar çıkabilmektedir. 90’lık ucuz bir antenin maliyeti
20 USD iken 1.50m'lik yüksek kalitede üretilmiş MEGA Antenin fiyatı 75 USD civarındadır.Bir diğer önemli nokta LNB’dir, satın alınacak LNB mutlaka üniversal olmalıdır, çünkü üniversal LNB’ler full banddır ve 10700-12750 arasındaki bütün frekansları süzebilirler, ayrıca LNB’nin gürültü seviyesi db (desibel) 0,6 olmalı yada 0,7 den daha yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Markasız LNBler 8 -10 USD civarında değişirken, kalite sırasına göre “SWM, Cambridge, Philips, MTI, Eurostar, Sharp” gibi LNB’ler nispeten daha pahalıdır. Bu LNB’ler fiyat olarak 20-60 USD civarıdır ve markasız veya ucuz LNB’lere göre %10 ile %30 arasında daha fazla kazanç sağlarlar. Dikkat edilecek nokta ise alacağınız LNB’nin anteninize uygun tipte olmasıdır. Ofset antenlerde (LNB orta bölgede değildir ve LNB’nin ağzı yukarıya bakar (Digitürk’ün kullandığı anten tipi) bu tip antenlerde LNB kullanılmalıdır, bu LNB’lerin özelliği LNB ağzı yukarıya baktığı için su girmemesi için plastik bir kapağının olmasıdır.Parabol antenlerde ise LNB tam odaktadır ve LNB’nin ağzı yere bakmaktadır, 1.20’nin üzerinde ve hareketli sistemlerde daha çok parabol antenler kullanılır, bu tip antenlerde Flanşlı LNB kullanılır ve uygun Feethorne ayrıca satın alınıp LNB’nin ağzına monte edilmelidir. Bir diğer önemli nokta ise kullanılacak kablo, RG6 veya RG7, 75 Ohmluk kablo kullanılmalıdır. 0.5 ytl/metre fiyat aralığındadır. İyi sonuç almak isteyenler, Anten, LNB ve Kablo gibi malzemelerde, fiyat nedeniyle, kaliteden vazgeçilmemelidir.

DiSeqC Anahtarlar:

-SkyStar2 ile birden fazla anteni nasıl kumanda edebiliriz? Bunun için önce DiSeqC nedir sorusuna yanıt verelim, DiSeqC adıyla anılan bir (anahtar) switch sayesinde birden fazla anteni SkyStar2’ye bağlamak mümkün, bu anahtarın dört girişi ve bir çıkışı vardır. Yani dört adete kadar olan antenlerden gelen kablolar bu switchten geçtikten sonra tek bir kablo ile SkyStar2’ye bağlanır, SkyStar2 ise bu anahtar sistemini desteklediği için kullanıcı istediği uydudaki istediği kanalı tek bir mouse hareketi ile açabilir. Bu anahtarın fiyatı 6-8 USD civarındadır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken şey yerli ve yapancı diseqC switcherin çoğunda kötü işçilik ve malzeme sebebi ile kısa devre sorunudur, bu kısa devre sorunu normal digital receiver cihazları için problem yaratmamaktadır çünkü bu cihazların koruma sistemleri ve sigortaları vardır, DVB-S ‘ler ise daha hassas ve düşük voltajla çalışan kartlardır ve yerin kısıtlı olması nedeni ile bu tip korumaları yoktur ve sözünü ettiğim DiseqC switchler DVB-S kartların tunerlerini bozmaktadır. Bu kısa devreli switchler özellikle geniş hacimleri ile dikkati çekmektedir.
Hareketli (Motorize) Anten Sistemleri:
-Tek bir uydudan alınan yayınlar bazıları için yeterli olmayabilir bu gibi durumlarda DiseqC anahtarının dışında bir çözüm daha vardır Motor kullanımı, bu sistemde 15 adedin üzerinde uydunun yayınlarını izlemek mümkündür. Bunun için gereken aldığınız antenin hareketli mount’ unun mekanizmasının) olmasıdır. Eğer hareketli bir anten almayı düşünüyorsanız mutlaka antene sabit mount yerine hareket mount’u satın almalısınız, bunun yanında bir motor ve motor kontrol ünitesi yeterlidir. Küçük antenlerde motorlu sistemler fazla verimli değildir, SkyStar2 ve DVB-S kartarının çoğunda “DiseqC motor” kontrol ünitesi olmadığından SkyStar2’nin girişine kesinlikle DiseqC motor bağlanmamalıdır bu işlem hem SkyStar2 yi bozabilir ve bunun yanında bilgisayarınıza da zarar verebilir. Motor kontrol üniteleri anten çapına göre değişmektir.

_________________
İçeriği Görmek İçin İleti Yazınız.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://imaj.yetkin-forum.com
MeNTaL
SİTE KURUCUSU
 SİTE KURUCUSU
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 3590
Yaş : 36
Nerden : İSTANBUL
İş/Hobiler : PC PROGRAMCILIĞI,UYDU SİSTEMLERİ
Cinsiyet :
Tuttuğu Takım :
Durumum :
Paylaşım : :
100 / 100100 / 100

Güç: :
100 / 100100 / 100

Tecrübe : :
100 / 100100 / 100

Kayıt tarihi : 14/03/08

MesajKonu: Geri: Sky Star 2 ile Neler Yapılabilir?   Paz Mayıs 04, 2008 1:29 pm

Internet Bağlantısı: -SkyStar2 ile internete nasıl bağlanabiliriz, hız ve maliyeti nedir? SkyStar2 internet protokolünü desteklemektedir, bu uydudan data bilgi alımı (download) yapabiliriz anlamına gelir. Uydudan internet sisteminin mevcut iki şekli vardır, tek yönlü ve çift yönlü, günümüzde yaygın olarak kullanılan sistem tek yönlüdür, bunun anlamı uploadlar (isteklerimiz ve gönderilerimizin analog modem sistemi ile gitmesi), download işlemlerinin ise uydudan gelmesi sistemidir. Uydudan internetten yararlanabilmemiz için uydu internet hizmeti sağlayan bir firmada hesap açtırmamız gerekmektedir, Türkiye’de Superonline bu hizmeti vermektedir, ve SkyStar2 kartlara da destek vermektedir, ancak Süperonline’nin dışında değişik seçenek ve fiyatlarla farklı uydulardan bu hizmeti veren birçok yabancı kuruluş mevcuttur. Arama motorlarına yazılacak “Satellite ISP” terimi sizin bu kuruluşlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu kuruluşlardan çoğu kısa süreli deneme sürümleri vermektedir. Bir örnek vermek gerekirse hızlı bir serverdan almak şartı ile 300 Mb lik bir dosya bu sistemle bir saatin altında download edilebilir. Yerli ve yabancı firmalar şimdilik 300Mb -500Mb ve 1Gb, aylık sınırlı seçenekler sunmaktadırlar ve fiyatlar oldukça yüksektir. Son aylarda Sirius uydusundan uygun fiyatlara sınırsız internet hizmeti veren kuruluşlar vardır. Amerika Birleşik Devletlerinde ise çift yönlü sınırsız uydudan internetin fiyatı 50 USD’ye kadar düşmüştür. “Gelecek bir iki yıllık dönemde sadece uydu internet servisi verecek uyduların uzaya gönderilmesi ile birlikte tek yönlü ve çift yönlü internetin Avrupa ve Türkiye’deki fiyatlarının makül seviyelere ineceğini sanmaktayım. Komunikasyon uydularının atılmasından sonra öngörülen download hızı 4 Mb/s Upload hızı ise 2 Mb/s olacağı eutelsat tarafından söylenmektedir. Firmamız bu konuda bir hizmet vermemektedir.
Diğer Önemli Noktalar:
-SkyStar2 PC DVB-S kartında özellikle yasal veya yasal olmayan yöntemlerle şifreli kanalların izlenebilmesini sağlamak amacı ile kullanılan CI (Common Interface) bölümü yoktur. Bu işlerde kullanılan modüller Euro, Magic, FreeCam ve JokerCAM gibi ürünler piyasamızda 90-175 USD arasında değişen fiyatlarla satılmaktır ayrıca 6-8 USD arasında değişen FUN, Galaxy kartlar ve bu kartları programlamak için gerekli programlayıcı cihazlara 30-100 USD ihtiyaç vardır. Bu yöntemle yayınların izlenmesi ancak çok yüksek rakamlara mümkün olabilmektedir. Üstelik modül yöntemi ile çözüm yapan sistemler şifreli yayın yapan kuruluşların şifreleme tekniklerinde yapacakları küçük bir değişiklikle işlemez hale getirilebilmektedir bunun örneklerine zaman içinde çok sık rastlanmıştır. Özellikle son iki yılda gelişen yazılım teknolojileri ile sayısı çok az olmakla birlikte bazı DVB-S kartlarla şifreli yayınların izlenmesi mümkün hale getirmiştir. Bu yazılımların ortak adı Softcam’dir. SkyStar2’de Softcam yazılımlar ile uyumlu piyasamızda satılan tek karttır. Bu sistemin Kartlı ve Cam’li sistemlere göre üstünlüğü, şifreleme tekniklerindeki değişikliklerden etkilenmemesidir.
Bugün Softcam yazılımlarla Irdeto1 / Betacryprt1, Viaccess1, Seca / Mediguard1, TPS Crypt, Nagra (bütün nagralar farklı versiyonlara sahiptir) Conax (nagra gibi farklı versiyonlar içerir) ve son iki hafta içinde sisteme dahil olan SkyCrypt sistemler ile şifrelenmiş yayınlar tamamen software ile izlenebilmektedir. Softcam ile izlenilen yayınlarda görüntü ve seste kesinlikle bozulma karışma ve atlama gibi problemler olmaz yayın MPEG2 yani DVD Kalitesinde izlenir.

Softcam Sisteminin Kuruluşu:
1)Orjinal TechniSat SkyStar2 CD’siden önce driver’ı tanıtılacak CD’nin gösterilmesi durumunda kendi bulacaktır. Network Adapters bölümünde “B2C2 Broadband Receiver PCI Adapter” olarak tanıyacaktır. Son olarak “install” klasöründen “setup” programı çalıştırılıp mutlaka kurulmalıdır.

2)ProgDVB adlı program “
www.progdvb.com
” adresinden alınıp çalıştırılacak. ProgDVB’yi kurarken, “Select Card” bölümünde “SkyStar 2 PCI or USB (need 4.22 drivers)” seçilmelidir ve kurulum aşamasında bütün boş kutucuklar doldurulmalıdır, time shifting özelliği yüklenirken bu sabit diskinizin ne kadarlık bir bölümü kullanmak istediğinizi belirtin aksi takdirde bu değer 2 Gb olacaktır. ProgDVB yazılımlarının test versiyonlarını kullanmaktan kaçınınız!

3)Diğer yandan arama motorlarından “Yankse 1.06.2 veya üstü, “Faust 1.8”, “Softcam” isimli “plugins”ler download edilecek ve download edilen plugin dosyaları sıkıştırılmış (zipli) dosyalardan ve klasörlerinden arındırılıp daha önce kurmuş olduğunuz “progdvb” klasörünün içine kopyalanacaktır bu tüm pluginler için aynı şekilde yapılacaktır. Kullandığınız işletim sistemine göre “yankse98.dll” veya “yanksee.dll” dosyalarından birini silmeniz gerekmektedir.

4)Dikkat:1) “Prog DVB”nin kuruluşunda DiSEqC anahtar kullanılmıyorsa “Settings” bölümünde “None” ve “Position” bölümünde hangi uyduda iseniz o uydu işartlenmelidir.Daha önce de belirtildiği üzere kalitesiz DiseqC’ler kısa devre oluşturmakta ve kartın bozulmasına sebebiyet vermektedirler.

5)Kanal tarama işlemi “channel search” ile yapılmalıdır, Türksat 1C uydusundaki sorundan dolayı SkyStar2 kartı sadece bu uyduya özel olmak üzere fazla kanal bulamayabilir, bu durumda yapılması gereken, “Scan transponder” bölümüne girilerek tek tek “frequency”den ayarlarda çok küçük oynamalar yapılarak tarama işlemi tekrarlanmalıdır.

6)Son olarak yapılması gereken ProgDVB’de Plugin’den “Read PMT” “Always” hale getirlmeli ve “Auto PID” ve “Auto ECM” seçili hale getirilmelidir. “Faust Plugin” ise Hotbird’te Nagra ile şifrelenmiş POLSAT yayınlarını AutoUpdate yoluyla açabilmektedir. Bunun için Polsat kanallarında iken Faust Plugin’inden “Show EMM Monitor” seçeneğine girip “Analyse” kutucuğu işaretlenecek, kısa bir süre beklemeden sonra kanal açılacaktır.

7)Başka sistemler için birçok ek plugin kullanılabilir, bunlar “SymCI v1.72”, “ConaxDLL”, “MD Logger”, “CW Cam Emu”, “Snitch v2 beta3” gibi pluginlerdir, bu pluginler ile birçok şifreleme sistemi açılabilmekte, ancak bazı pluginleri çalıştırırken bazılarını deactive hale geirmek gerekmektedir.

8)Uzaktan kumanda kullanılmak istendiğinde(RS232 üzerinden) yine “Select Card” bölümünde “SkyStar 2 PCI or USB (need 4.22 drivers)” seçilmeli ve kurulum aşamasında “winlirc client” kutucuğunun dolu olmasına dikkat edilmelidir.
SkyStar2 için ekstra yardımcı yazılımların isimleri ve bazı siteler: ProgDVB 4.15+, My Teather 2.75+, WatchTV pro

_________________
İçeriği Görmek İçin İleti Yazınız.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://imaj.yetkin-forum.com
 
Sky Star 2 ile Neler Yapılabilir?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Psd Nasıl Yapılır?[Resimli]

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
İMAJ © FORUM  :: •●((¯˚•._.• Dijital uydu cihazları•._.•˚¯))●• :: DVB-S Kart Programları-
Buraya geçin: